Mentõexpedíció kritika
2015.10.08. 19:00
Röviden a filmről:
- Egyszer nézős
- Csak moziban, csak 3D-ben a látvány miatt
- A történet nagyon pozitív
- Laza, izgalmas (a végén), poénos
- Viszont távolról sem olyan nagy szám, mint azt gondolnád
Talán túl nagy elvárásokkal indultam neki, hiszen van egy remek színészgárda, egy remek rendező, egy remek alaptörténet. A trailerek megvettek kilóra. Lehet ez volt a baj. Valami monumentálisat vártam. Nem kellett volna.
A film in medias res jelleggel kezdődik, az első 5-10 percben lezajlik a baleset, ami során Mark Whatney űrhajós-botanikus a Marson ragad, társai pedig visszaindulnak a Földre. A főhős sebesülten ébred, egyből letisztul benne, hogy egyedül van és hogy mit kell tennie.
A 15. percben egy gusztusosabb műtét után már világossá válhat bennünk a film üzenete:
A film egész cselekményét végigkíséri a laza humor, a pozitív hangulat és hozzáállás. A főhős az első perctől tudja, mit kell tennie, hogy életben maradjon, hideg fejjel gondolja végig minden egyes lépését. Még ha párszor el is követ egy-két hibát, mindig felül tud kerekedni rajtuk.
Mi a jó ebben a filmben? Érződik benne az agy. Jó nézni, ahogy a főhős okosan és emészthetően mondja az arcunkba, hogyan fog több hónapig életben maradni egy teljesen kietlen bolygón. Vicces az alaphelyzet, mert ürülékből, marsi homokból, mesterségesen előállított vízzel kezd el krumplit termeszteni. Mindent hasznosít, mindent felhasznál. A Matt Damon által alakított Mark Whatney egyben gazdálkodik, túlél, kolonizál, és "kalózkodik" a Marson. Eközben a Földön morális és technikai kérdésekkel vívódnak, de hamar túljutnak a hezitáláson. Ez a film a cselekvésről és a megoldások kereséséről szól. Ebben nagyon motiváló. Plusz pont még Ridley Scott-nak, hogy nagyon erős, kompetens vezető női karakterek vannak a filmben.
Tömör, okos, de egyszerű történet, remek vizualitással, gyönyörű CGI-al. Nem akar meghatni, nem vág hozzád hatalmas gondolatokat. Egyet viszont nagyon jól csinál: pozitív üzenetekkel szórakoztat. Egyszer nagyon jó élmény, de túl sima a történet ahhoz, hogy többször is látnod kelljen.
Sci-firől beszélünk, de az éremnek van egy tudományos oldala is. A Mars vizuális ábrázolása teljesen frankó, de a természeti körülmények erősen hozzá vannak költve. Pár technikai és logikai dolog sincs tisztázva, de ezt inkább meghagynám a NASA tudósának, Josh K. Willis úrnak.