Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az USA nem Kunduzban lõtt elõször mellé

2015.10.08. 14:59

Pár napja amerikai gépek lebombáztak egy kórházat az észak-afganisztáni Kunduzban.
Többen életüket vesztették: többek között kilenc ott dolgozó doktor és a kórház tíz betege is.


Az amerikai hadsereg reagálva a civil áldozatokra kijelentette, hogy ők az Afgán hadsereg kérésére indították támadásukat, hogy a fenyegetést jelentő tálib harcosokat semlegesítsék.

A hadsereg szerint a kórház lebombázása járulékos veszteségként értékelhető.

Ez az eset ugyanúgy nem egyedülálló az Egyesült Államok részéről az utbbi néhány évtizedben, ahogyan a "járulékos veszteséggel" való takarózás se. Ezzel a hatvanas évekből származó "orwelli" kifejezéssel illetik az amerikai hadsereg hivatalnokai azokat a civil áldozattal járó katonai eseményeket, amik bár a nemzetközi jog szerint éppenséggel állnak a lábukon - így felelősségre vonás nem követi ezeket az eseményeket, de morálisan kétségbevonhatóak.

Az amerikai gépek okozta "járulékos veszteségeknek" egész hosszú múltja van már.

1968. február, Ben Tre

Egy Phantom F-4-es vadászgép a Vietkong kezén lévő területet támadott a vietnami háborúban. Ben Tre városának a veszte az volt, hogy pont ezen a területen épült fel. A várost ért bombázásokra az Associated Press újságírójának adott névtelen nyilatkozatában egy amerikai tiszt annyit mondott:

Szükségessé vált a város elpusztítása, hogy megmentsük (a Vietkongoktól)."

A Ben Tre ellen végrehajtott támadás később ikonikussá vált a civil veszteséggel járó katonai akciók vitájában.

1991. február, Irak

Az első öbölháború alkalmával az amerikai vadászgépek lebombáztak egy óvóhelyet Bagdadban, ezzel a támadással kioltottak 408 ártatlan életet.

A Pentagon és a CIA azzal magyarázták a támadást, hogy információik szerint az óvóhely  Szaddam hű erők másodlagos parancsnokságként funkcionált.

1999. Albán menekültkonvoj, Koszovó

A koszovói háború alatt a NATO 73 albán menekültet ölt meg abban a tudatban, hogy szerb katonai járműveket szállító vonatra támad.

A NATO sokáig ragaszkodott ahhoz a magyarázathoz, hogy a pilóta a menekülők védelmében hajtott végre bombázást, és a civilek halálát a jugoszláv erők fegyverei okozták.
Később viszont beismerték, hogy a gép véletlenül találta el az ártatlanokat szállító járművet.

1999. május, Belgrád, Kínai Nagykövetség

Szintén egy NATO hadművelet keretében öt amerikai gép véletlenül telibe találta Belgrádban a Kínai Nagykövetség épületét, és ezzel megöltek három kínai újságírót.

Bill Clinton elnézést kért a rakétatalálatért és kijelentette, hogy baleset történt. A CIA, aki érintett volt a tévedésben nyilvánosságra hozta, hogy a hibát az elemzőik követték el, amikor rossz célpontot adtak meg a harci gépeknek.

2002. Afgán esküvő

Az afgán háború első éveiben két amerikai harci repülő támadást indított egy Uruzgan tartományban található esküvő ellen. A bombázásban 48 ember halt meg.

A Pentagon szerint a pilóták csak viszonozták az őket ért nehézfegyverekből leadott lövéseket. Azonban az Afgán Védelmi Minisztérium vezetője – Dr. Gulbudin –  szerint "az esküvő vendégei mindössze kézifegyverekkel rendelkeztek, és az ünneplés hevében lövöldöztek a levegőbe".

Nem ez volt az egyetlen ilyen eset, ugyanis 2008 júliusában és novemberében is a 2002-es támadáshoz kísértetiesen hasonló támadásokat hajtott végre az amerikai légierő. A két  lebombázott esküvőn több mint 100 ember vesztette életét.
Mindkét esetben az Amerika kifejezte együttérzését az ártatlanok halála miatt és kijelentették:

eredetileg a régióban működő tálib harcosokat akarták célba venni."

(blic.rs, cnn.com)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére