Közel a németek pálfordulása
2015.10.06. 16:27
Kiss J. László Németország-szakértő szerint a korábbi toleranciát egyre inkább felváltja a migránsellenes közhangulat Németországban. A budapesti Corvinus Egyetem tanára ezt a legutóbbi közvélemény-kutatások adataira és az elmúlt időszak német tüntetéseinek elszaporodására alapozta. A folyamatos zavargásokra jó példa a hétfő esti drezdai tüntetés, amelyet a Pegida-mozgalom szervezett (Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen). A mozgalom - saját becslései alapján - 20 000 embert vitt ki az utcára.
Szeptember elején Angela Merkel még arról beszélt, hogy az idegenek befogadásának nincs felső határa, ennek ellenére a CDU pártvezetése egyre inkább azt hangsúlyozza, hogy a bevándorlás szabályozására van szükség, valamint hogy az újonnan érkezetteket a német törvények betartására és az ország kultúrájának tiszteletére kell kötelezni.
A bevándorláskérdés megítélésével szoros összefüggésben váltakoznak a vezető politikusok népszerűségi mutatói is: ennek köszönhető, hogy a kancellár megítélése egyre rosszabb, míg a bevándorlást ellenző kritikusok– így pl. Horst Seehofer bajor kormányfő – egyre jobban teljesítenek a statisztikák szerint. A politikus korábban azt követelte Angela Merkeltől, hogy a nyilvánosság előtt jelentse ki: az ország kapacitásai végesek.
Kiss J. László szerint a jelenleg zajló népvándorlás kezelése a 2017-es német választásokra is hatást gyakorol majd: a szakértő elmondása alapján a jelenleg kormányzó CDU/CSU intézkedéseivel egyre kevésbé elégedettek az emberek, ugyanakkor Angela Merkel számos súlyos társadalmi problémát oldott már meg, így nem kizárt, hogy a bevándorláskérdést is a javára fordítja.
Amennyiben ez nem következik be, és nem tapasztalható határozott(abb) német fellépés a bevándorlókkal szemben, az azt eredményezheti, hogy a korábbi partnerek (például a visegrádi országok) elfordulnak Németországtól, amely jelenleg azzal kísérletezik, hogy a integrálja és foglalkoztassa az idegeneket.
(MTI)