Megjelent G. Fodor Gábor legújabb könyve
2021.12.03. 12:40
A vírus egy esemény, ami megtörténik velünk. Egy olyan esemény, amely kirángatja a rutinból a kormányzatokat, kihívás elé állítja őket. Eldől, hogy képesek-e megszervezni az államot, megvédeni az emberéleteket és a gazdaságot, képesek-e reményt adni a családoknak, megóvni a munkahelyeket, fenntartani az ellátó rendszerek működését, majd újraindítani az országot. A politikai virológia azt jelenti, hogy pandémia idején mindenre a vírus kontextusában kell nézni, így kell eljárnia a cselekvő kormányzatnak, mi meg közben azt nézzük, hogy egyáltalán fennáll-e a cselekvő politika, van-e cselekvőképes kormány, amely megbirkózik a járvánnyal.”
A szerző a vírus politikai lélektanát tárgyalva így fogalmaz: „Míg a liberális véleményirodalom képviselői a populisták miatt aggódnak, addig az emberek attól félnek, hogy a pandémia következtében veszélybe kerül az életük, elveszítik a családtagjaikat vagy a barátaikat. Éppen ezért azt akarják, hogy azok, akik kormányoznak, mentsék az életet, védjék meg a gazdaságot, vessenek véget a bizonytalanságnak. Kormányozzák tehát a vírust.”
A 21 című zsebkönyvsorozat praktikumát elnevezése, mérete, terjedelme és témaválasztása egyaránt igazolja: „A 21 a XXI. Század Intézet zsebkönyvsorozata. Akár egy szuszra is végigolvasható. Villamoson, buszon, vonaton, strandon és otthon egyaránt. Elfér a zsebedben, beférkőzik a fejedbe. Ez a 21 – kortárs problémákra kortárs gondolatok. A 21 (római számmal: XXI) természetes szám. Matematikailag számos jellegzetessége van: páratlan szám, összetett szám, háromszögszám, nyolcszögszám, Fibonacci-szám, sőt 2-hipertökéletes szám. A kémiában a periódusos rendszer 21. eleme a szkandium (Sc) nevű ezüstfehér ritkaföldfém. A 21 kártyajátékként is ismert, amelyet francia kártyával dzsókerek nélkül játszanak. Magyar kártyával játszva a cél, hogy a játékos lapjainak összértéke minél közelebb legyen a 21-hez, de azt ne lépje túl. Akinek huszonegye van: biztosan nyer.”