2015 faszagyerekei a nemzetközi politikában
2015.12.25. 11:40
A világ 8 erős embere, akiktől csak úgy zengett a nemzetközi politika.
A magyar miniszterelnöknek sikerült az, ami hosszú ideje magyar vezetőnek nem. Igaza van a Politico-nak, Orbán ma az egyik legmeghatározóbb európai politikus, akivel kapcsolatban senki sem tud közömbös maradni. Sok év után azt tapasztaljuk, hogy nem csak, hogy létezik magyar álláspont az Európát érintő kérdésekben, hanem olyan fontos pozíciót tölt be az európai, sőt még a jelentősebb nemzetközi tárgyalásokon is, hogy azt már nem lehet elvitatni. Év végére pedig odáig jutottunk, hogy a magyar miniszterelnököt idézik migránskérdésben Nyugaton, az uniós határvédelem pedig lassan megkérdőjelezhetetlen prioritássá válik. Orbán Viktornak sikerült felhelyezni minket a létező összes térképre, és mindeközben igazi megoldást nyújtani a migránsválságra.
A korábban gyengének tűnő brit kormányfő ebben az évben azért megmutatta, hogy mire is képes. Nem félt szembemenni Európa legpíszíbb vezetőivel sem, ha migrációról vagy az Unió jogköreiről volt szó. Cameronnak köszönhetően Európa a grexit után megismerhette a brexit fogalmát is. A britek EU-s pozíciója neki köszönhetően pedig egyre fontosabb kérdés lesz a következő években.
Az Unió nyakkendő nélküli mumusa, aki nyár elején a szakadék széléig vezette Görögországot, hogy aztán az utolsó pillanatban megrántsa a féket és elfogadja a hitelezők több mint kemény feltételeit. Ciprasznak a csomag elfogadása ellenére sikerült megerősödve kijönnie a történetből és a nemre buzdító népszavazás után behúzni egy újabb országos győzelmet is. Ciprasz vezetésével a görögöknek olyan szinten sikerült felvenniük a fekete bárány szerepét, hogy már szinte alig kérnek rajtuk számon valamit, a schengeni határok védelmét sajnos különösen nem. Ciprasz olyan jól nyomta ebben az évben, hogy a 888 mellett a TIME magazin is beválasztotta a legbefolyásosabb személyiségek közé.
Az év elején még csak egy republikánus tökfilkónak tartották, aztán mostanra kiderült, hogy valamit mégis nagyon érez a legesélyesebb republikánus jelölt. Megnyilatkozásaival, legyen szó a muszlimok listázásáról vagy épp arról, hogy mennyire nem izgatja az amerikai pénzemberek véleménye, mindenki foglalkozik.Trump erősebb, mint gondolták és vele megdőlhet az amerikai progresszívak véleményvezérlése.Hangot ad több millió olyan átlag amerikai véleményének, akiknek eléggé tele van a hőcipője eléggé sok mindennel.
Rouhani az arab világ szomszédságában nem csak, hogy egyben tartotta a perzsa országot, hanem a nyáron megkötött nukleáris megállapodás révén egészen új hatalmi tényezővé tette a nemzetközi porondon. Azóta fokozatosan szüntetik meg az Iránnal szembeni jelentős gazdasági és politikai szankciókat. A világon majdnem mindenki óriási lehetőséget lát a 80 milliós országban, amely nem mellesleg az energiaellátás szempontjából is kiemelkedő szereplő. Ez egy óriási nyitás, és mire ez teljesen befejeződik a legtöbb nyugati ország is komoly hídfőállásként kíván tekinteni az országra, akár még a jó öreg öbölmenti haverokat is lecserélve. Hát igen, ahogy a perzsák tartják, a világ nem lesz kétszer ugyanaz és úgy látszik ezt Rouhani is felismerte.
Az év végén felcsatlakozott a nagyok sorához a spanyol választások fiatal titánja a Podemost tényezővé tevő Pablo Manuel Iglesias Turrión. Iglseias sikerrel tolta be újbaloldali pártját a törvényhozásba és személyében magában hordozza a generációváltás lehetőségét is a spanyol baloldalon.