Reggel 7:59
2017.05.11. 07:59
A magyar kormány részletesen megválaszolta Brüsszelnek a nemzeti konzultációval kapcsolatos kifogásait – mondta Tuzson Bence, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár, majd kifejtette: a Brüsszelnek címzett válaszlevélben határozottan visszautasítják, hogy egy unióval szembeni konzultációról lenne szó. Épp ellenkezőleg: "Magyarország abban érdekelt, hogy erős nemzetekre épülő, erős szövetségben működő, erős Európa jöjjön létre". Az államtitkár szerint ehhez az szükséges, hogy alapvetően ne változzon meg az a hatáskörelosztás, ami az EU és a nemzetállamok között van. Hozzátette: csak azokat a hatásköröket kell közösen gyakorolni, amelyek az unió erősségéhez, fenntartásához szükségesek.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem koreai tanszékének vezetője szerint várhatóan enyhül majd az Észak- és Dél-Korea közti feszültség azáltal, hogy Mun Dzse In lett az új dél-koreai elnök. Csoma Mózes az M1 szerda esti műsorában úgy fogalmazott: "a történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy amikor baloldali kormányzás van Dél-Koreában, akkor teljesen más dimenzióban működnek" a Koreai-félsziget viszonyai. Felidézte, hogy korábban 1998-tól 2008-ig – két, egymást követő cikluson keresztül – kormányzott a baloldal, és mindkét alkalommal létrejött a félsziget "csúcstalálkozója". Mun Dzse In, aki szerdán letette a hivatali esküt, közölte, hogy megfelelő körülmények között hajlandó Észak-Koreába is ellátogatni, hogy tárgyaljon Phenjan atom- és rakétaprogramjáról. A "csúcstalálkozó" ismételt megvalósulása azért lenne nemzetközi jogi szempontból különleges esemény, mert a két ország a mai napig hadban áll egymással – hangsúlyozta a szakértő.
Hivatalosan is benyújtotta lemondását szerda este Bernard Cazeneuve francia miniszterelnök és kormánya, miután az Alkotmánytanács jóváhagyta Emmanuel Macron köztársasági elnökké választását. A hivatalos közlés szerint a távozó szocialista államfő, Francois Hollande, akinek vasárnap jár le a mandátuma, "a köztársasági szokásjognak megfelelően" tudomásul vette a kormánya várt lemondását és felkérte Bernard Cazeneuve-öt, hogy lássa el a folyó ügyeket az új kormány megalakulásáig, amely a jövő hét elején esedékes. Utoljára ült össze szerdán Francois Hollande elnökletével a szocialista kormány. A kormányülést követően Francois Hollande az Élysée-palota lépcsőjén búcsúzott el 17 miniszterétől és 20 államtitkárától, majd a párizsi Luxembourg-kertben Emmanuel Macronnal együtt részt vett, és koszorúzott a rabszolgaság eltörlésének megemlékezési ünnepségén.