Reggel 7:59
2016.03.17. 07:59
A migrációs válság lehetséges megoldása és a Törökországgal folyamatban lévő tárgyalások folytatása áll a csütörtök délután kezdődő kétnapos uniós csúcsértekezlet középpontjában. Donald Tusk, Európai Tanács elnök szerint azonban nem szolgálhat végső megoldásként a török paktum, még akkor sem, ha elfogadják. Emellett az uniós vezetők folytatják az egyeztetést az Ahmet Davutoglu, török kormányfő által március 7-én váratlanul előterjesztett javaslatokról, miszerint több pénzügyi segély, felgyorsított csatlakozási tárgyalások, valamint vízummentesség járna cserébe a törökök segítségéért.
Német lapértesülések szerint Orbán március 15-i beszéde után joggal várható, hogy a magyar kormányfő egy összeurópai kvótaellenes szövetséget fog összekovácsolni a csütörtökön kezdődő uniós csúcstalálkozón. Erre jó esélye van Orbánnak, mivel a kelet-európai országok osztoznak a betelepítési kvótával kapcsolatos magyar álláspontban. A jelenlegi helyzet szerint a csehek és a szlovákok Orbán mellett állnak, továbbá a lengyelek sem kérnek Merkel menekültpolitikájából. Románia és Bulgária még hezitál, de inkább a V4-ekhez húznak.
Az Egyesült Államok ellenzi, hogy a szíriai kurdok autonóm területet alakítsanak ki maguknak, hiszen ha kialakulna egy önálló kurd terület, az jelentős fejfájást okozna az Egyesült Államokkal szövetséges Törökországnak. Ugyanis a török állam attól tart, hogy a szomszédságában zajló kurd önállósodási törekvések erősítik az elszakadási vágyat saját kurd kisebbsége körében, amely ellen szinte bármilyen eszközt is bevetnének.