Reggel 7:59
2016.02.23. 07:59
Rendkívüli ülésen engedélyezte a szlovén parlament a hadsereg ideiglenes bevetését az ország határain és rendőrségi jogosítványokkal történő felruházását a migránsáradat irányítása érdekében. A határozat értelmében a katonák az ország határai mentén jogosultak lesznek három hónapig a rendőri erőkkel közösen eljárni: tömeget irányíthat, ideiglenesen korlátozhatja a mozgásszabadságot, sőt tömeget akár fel is oszlathat. Miro Cerar szlovén miniszterelnök a döntéssel kapcsolatban hangsúlyozta: a katonák határra vezénylése nem hadműveletet jelent, hanem arról van szó, hogy segítenek a rendőröknek a határ őrizetében és a regisztrációs pontok felé terelni azokat a migránsokat, akik esetleg a zöldhatáron keresztül lépnének be Szlovénia területére. A szlovén kormány tavaly októberben a migránsválság kezelése érdekében kezdeményezte a védelmi törvény módosítását, amellyel engedélyezik a hadsereg bevetését a határon.
Angela Merkel német kancellárnak nem csak az erősödő szélsőségesekkel, hanem saját párttársaival is meg kell küzdenie a közelgő németországi tartományi választások előtt. A március 13-i helyi törvényhozási választásra készülő CDU-s politikusok egy közös nyilatkozatban egyebek között kifejtették, hogy osztrák mintára be kell vezetni a napi beléptetési kontingens intézményét és úgynevezett határközpontokat kell létrehozni, azaz minden nap csak előre rögzített számú menedékkérőt szabad beengedni az országba és a határ mellett kell elhelyezni őket, amíg a hatóságok megvizsgálják, hogy ki jogosult menedékkérelem benyújtására. Angela Merkel vissza is parancsolta az európai menekültválság rendezésére nemzeti intézkedéseket sürgető tartományi pártvezetőket, valamint kijelentette, hogy a március elején tartandó rendkívüli EU-Törökország csúcstalálkozó és a március 17-ei rendes uniós csúcs után kell mérleget készíteni arról, hogy sikerült-e Törökországgal együttműködve jelentősen csökkenteni az illegális migrációt a görög-török uniós külső határon.
Február 27-én lép életbe a tűzszünet Szíriában az Egyesült Államok és Oroszország közös megállapodásának értelmében. John Kerry amerikai külügyminiszter közölte, hogy Szergej Lavrov orosz kollégájával ideiglenesen megállapodtak a szíriai tűzszünet feltételeiről, de a konfliktust illetően továbbra is vannak megoldatlan ügyek. A szíriai ellenségeskedés egy héten belüli leállításáról az 52. müncheni biztonságpolitikai konferencia alkalmából állapodtak meg a nagyhatalmak másfél hete, aminek értelmében múlt hét pénteken kellett volna a szembenálló feleknek letenniük a fegyvert. Putyin a szíriai fegyvernyugvásról megkötött orosz-amerikai megállapodást a vérontás megállítása felé vezető valós lépésnek nevezte, amely példaként szolgálhat a világ számára a terrorizmus elleni harc területén. Bassár el-Asszád szíriai államfő előzőleg bizonyos feltételek mellett késznek mondta magát és kormányát a fegyvernyugvásra, amennyiben a terroristák nem használják azt ki, és a felkelők oldalán álló országok felfüggesztik támogatásukat. A damaszkuszi elnöki hivatal által hétfőn nyilvánosságra hozott, a közlemény szerint Asszád parlamenti választásokat tűzött ki április 13-ára.